Mark Rutherford

 
City Council
Title: Mayor
Email


Mark Rutherford was elected for a four-year term to serve as a member of the Westlake Village City Council in November 1997, and took his oath of office on December 3, 1997. He was subsequently re-elected in November of 2001 to serve a second four-year term, was appointed to a third four-year term in December 2005, and a fourth four-year term in November, 2009, and re-elected in 2013. Mark was selected in December 2000, December 2004,  November 2009, November 2013, and December 2017 by the City Council to serve as Mayor. Background President, Westlake Trails Homeowners Association. Representative, Westlake Joint Board. Associate, Westlake Youth Task Force. Partner, Westlake Village based Conflict Management Institute. Judge Pro Tem, Ventura Superior Court. Mediation Advisory Board / Ventura County Superior Court. Pilot Civil Air Patrol Squadron 61. Elected: 1997, 2001, 2005, 2009, 2013  Term Ends: 2018 

Return to Staff Directory